JÕULUKS KOJU #5 | Otsustamise kunst, ootamatused, koduehituse võlud ja valud
Sarja „Jõuluks koju“ viiendas osas rääkisid seeria peategelased Kaanon Kinnisvarale muu hulgas (emotsionaalsetest) otsustest, koduehituse võludest ja valudest ning planeerimata olukordadest.
Erkki on ehitusmaterjalide müügiga tegelev tartlane, kes otsustas koos kaasaga ehitada päris oma kodu. Pere eesmärk on tulevased jõulud võtta vastu juba uues kodus. Kaanon Kinnisvaral tekkis mõte protsessi algusest lõpuni kajastada, et pakkuda lugejatele inspiratsiooni ja mõtteid enda kodu soetamise ja/või ehitamise teemadel.
Tutvu ka sarja eelnevate lugudega:
- „Soovide kaardistamisest krundi soetamiseni“: https://kaanon.ee/blogi/jouluks-koju-1
- „Maja projekteerimisest energiaklassini“: https://kaanon.ee/blogi/jouluks-koju-2
- „Läbirääkimised pangaga ja eelarvestamine": https://kaanon.ee/blogi/jouluks-koju-3
- „Tööjõu valikud, hind ja kvaliteet, graafikus püsimine": https://kaanon.ee/blogi/jouluks-koju-4
Emotsionaalsed otsused
Eelarvet tehes ollakse üldjuhul ratsionaalsed. Näiteks keraamilise plaadi puhul, mida meil on ca 125 ruutmeetrit, oli eelarves X summa. Aga siis läksime salongi ja nägime, et tunduvalt kallim plaat on just SEE õige. Mängu tulid emotsioonid.
Seejärel on kolm valikut: pigistada kallima hinna osas silm kinni, hakata agaralt tingima või otsida alternatiivi. Hakkasime esialgu otsima alternatiivi, aga lõpuks jõudsime ikkagi algsesse kohta tagasi, kauplesime natuke ning pigistasime siiski silma kinni.
Mingid asjad oleme eelarves olevast ka madalama hinnaga saanud, näiteks aknad ja katuse ehituse. Kuigi vahepeal läksid materjalid kallimaks, siis tööjõu valik ja -kiirus mingil määral kompenseerisid seda.
Aga väga palju sisekujundusega seotud otsuseid on veel ees. Me näeme just seal ohumärke, mille puhul võib mõni eelarverida natuke lõhki minna. Näiteks võib tekkida tahtmine panna planeeritust kallim parkett, ilusamad siseuksed, edevam köögimööbel jne.
Vajadus asju varakult ette näha
Juba majakarpi ehitades võiks teada näiteks vannituppa mineva valamu laiust, et torustik õigesse kohta tuua. Üsna varases staadiumis oleks hea teada ka, kui lai või kõrge tuleb voodi ja mis kujuga saab olema vannitoakapp, et planeerida pistikupesade asukohti. Oma plaanidega tuleb olla alati sammuke ees ja tihtipeale peab see olema päris suur sammuke. Valides alles aknatooni, pead teadma, milline tuleb voodi või valgusti.
Sisekujunduse ja mööbli kohapealt on üldjoontes pilt selge. Nagu öeldud, peab pikalt ette mõtlema, sest muidu võib ühel hetkel saabuda karm reaalsus, et soovitud elementi/toodet ei ole, ei saa paigaldada või siis selgub, et tarneaeg on neli kuud.
Otsustamise kunst
Me arutame ja mõtleme asju palju läbi, aga lõplike valikute tegemine (et võtame nüüd X kummuti või diivani) võtab ikka väga palju aega, viimast otsust on sageli raske teha.
Järjekordne raske valik ...
Näiteks välisukse tooni valimine: teadsime, millist ust tahame, aga see lõplik valik ... Proovisime-uurisime paljusid erinevaid spoonitükke ja näidiseid, mõeldes, et millist me siis ikkagi soovime. Tihti lõppevad aga valikute tegemised suhtumisega, et okei, teeme nüüd selle otsuse ära, sest aeg surub peale, tarneaeg on ka ju kaks ja pool kuud.
Ülemõtlemine? Ehk tõesti. :)
Veel üks näide: fassaadi värv on meil suures osas valge, aga aktsendiks tahtsime hallikas-beeži. Lõpuks tegime seitse erinevat värvinäidist. Võtsime ruutmeetrised vineeritükid, värvisime ära ja vaatasime neid nii kaugelt kui ka lähedalt, nii päikeselise ilma kui ka vihmaga. Kohati ikka täielik ülemõtlemine! Naabritel võis üsna naljakas olla, kui me erinevate värvinäidistega ümber maja jooksime.
Oma maja ehitades aga tiksubki kogu aeg peas mõte, et tahaks kõike ikka väga hästi teha. Kuigi võiks arvata, et valdkonna tundmine teeb valikute tegemise lihtsamaks, siis tegelikult just seetõttu kipume liigselt detailidesse minema ja otsustamisega läheb kauem aega.
Valikute langetamist raskendab ka asjaolu, et paljud tarnijad pakuvad värvigammat, kust näed pelgalt paari ruutsentimeetrit ja pead suured pinnad selle põhjal ära otsustama.
Valisime puidutooni aknaraami.
Eesmärk on teha modernseid ja stiilseid, kuid kindlasti ajatuid valikuid, mis aga on üsna keeruline. Praegu on näiteks populaarne tumehall aknaraam. Soovisime eristuda ja meie aknad on puidutooni – piisavalt klassikaline, kuid samas efektne. Kehtib põhimõte, et mida julgemad toonid sa valid, seda raskem on asju kokku sobitada.
Me ei ole sisekujundajat kaasanud, aga mõnikord on tekkinud küll tunne, et tahaks spetsialisti arvamust kuulda. Me teame üsna täpselt, mida tahame (oleme ise pannud paika kõik värvitoonid jmt), aga natuke on ikka hirm, et milline saab lõpptulemus olema.
Ootamatused ja planeerimata olukorrad
Meil on olnud üks suuremat sorti tagasilöök. Nimelt planeerisime kahe puurauguga maakütet. Puuraukude puurimist ootasime kaks kuud, sest üks väga spetsiifiline detail oli pika tarneajaga. Puurima hakates aga selgus, et meie krundile nii sügavate aukude tegemine on liiga riskantne ning pinnas võib jääda vesiseks. Kahjuks polnud sellist probleemi võimalik ette näha.
Konsulteerisime mitmete spetsialistidega ja pakuti erinevaid alternatiivseid lahendusi:
- horisontaalkontuuriga maaküte (enim levinud);
- õhkvesiküte;
- spiraalkorvidega maaküte.
Meile oli kõige sobilikum esimene variant, kuigi pidime väikese osa kontuuri paigaldama kahes kihis, et tagada võimalikult hea efektiivsus.
See otsus tuli põhimõtteliselt paar päeva pärast teist artiklit, kus sai veel öeldud, et planeerime kahe puurauguga maakütet. Rahaliselt see olukord õnneks lisakulu ei tähendanud, sest puuraukudega maaküte paigaldamine oleks tegelikult olnud kallim. Aga ajaliselt kaotasime palju ja seetõttu jääb haljastuse tegemine ilmselt kevadesse.
Ettearvatust suurem väljakutse saab olema ka majaesise parkla planeerimine, sest kallak tänavale on üsna suur. Püüame kalded sättida nii, et maja ees oleks ka talvel turvaline liikuda.
Me olime sellisteks ootamatusteks mõtteis valmistunud. Loomulikult, kui need päriselt saabuvad, siis võtab korraks tõsiseks, aga kõigele on ikkagi lahendus. Eks energiat ja mõttejõudu kulub sellistel puhkudel palju.
Koduehituse võlud ja valud
Suveõhtud olid pikad, oleme olnud objektil nii õhtuti pärast tööd kui ka puhkuste ajal. Põhimõtteliselt igal võimalusel oleme krundil ja teeme midagi.
Aga põnev on! Ja pigem on see ikkagi olnud tore aeg. On raske, aga samas nii huvitav, eriti kui on sellised ajad, kus näed silmaga, et asjad liiguvad ja arenevad. Peavalu on küll palju, aga rõõmuhetked kaaluvad selle üles.
Kindlasti on neid, kellele nii palju ise teha ei sobi või ei meeldi ning kelle arvates on lihtsam osta valmis maja või võtta peatöövõtja. Aga meile tõesti meeldib see protsess ise läbi teha.
Ehituskaugele inimesele meie varianti aga ei soovita. Ehk siis: kui sul ei ole palju vaba aega ja teadmisi ehitusest napib, siis vali teine tee.
JÄRGMISES OSAS: sisekujunduse valikud ja põhimõtted.