Vanad head tehnosüsteemid: kodu seadusega kooskõlla!

Õhksoojuspumbad, elektrisüsteemid, WC-d, dušid ... Tihtipeale teevad inimesed nimetatutega seoses kodus muudatusi kergelt ja kiirelt, taipamata, et tehtu peab olema seadustatud ja kajastuma ehitisregistris. Miks, millal ja mida tehnosüsteemide muutmise korral teha, sellest kirjutab Kaanon kinnisvarabüroo maakler Annemai Tuvike.

Ehitiste ja ümberehituste seadustamine kerkis suuremal määral esile uue ehitusseadustiku vastuvõtmisega aastal 2015. Teema on ajas muutunud üha olulisemaks ning krediidiasutused jälgivad aina rangemalt kooskõla seadustega. Kindlasti vaatavad ka hindajad nüüd kogu dokumentatsioonile otsa varasemast kriitilisema pilguga.

Milles peitub probleem?

Koduomanikud teevad agaralt ümberehitusi ning seavad üles õhksoojuspumpasid ja paigaldavad puumajadesse dušše, mida seal algselt polnud. Või siis on kodus ainult kuivkäimla ning omanikud „veavad sisse“ vesikloseti. Igasugune tehnosüsteemide muutmine nõuab aga projekti, mille alla liigitub kõik, mis on seotud vee, kanalisatsiooni ja elektriga, samuti kütteseadmete paigaldamisega. Viimase puhul on eraldi teema tehnosüsteemide eemaldamine. Ehk siis ka vahetus (kohtküttelt üleminek kaugküttele või vastupidi) nõuab projekti koostamist.

Väike palve: head õhksoojuspumpasid paigaldavad ettevõtted, palun teavitage oma kliente, et paigaldamine on vaja kooskõlastada kohaliku omavalitsusega. Tavaliselt tulevad eespool kirjeldatud probleemid päevakorda alles siis, kui hakatakse kinnisvara müüma.

Miks on vaja koostada projekt?

Krediidiasutuste tingimused laenude andmistel on aastatega tunduvalt karmistunud ja sellest tulenevalt pööravad pangad rohkem tähelepanu korras dokumentatsioonile ja registritele. Krediidiasutus võib öelda, et sellele objektile me laenu ei anna, sest tegu on ebaseadusliku ümberehitusega ja ei olda nõus kõnealust vara võtma laenutagatiseks.

Teine probleem, mis kaasneda võib, on müügi venimine. Klient ei pruugi dokumentatsiooni korrastamise lõppu ära oodata, leiab samaaegselt teise objekti, kus asjad on korras ja millega ta saab minna koheselt panka.

Oluline on ka teada, et kohalikel omavalitsustel on antud õigus seaduste mittejärgijaid trahvida.

Lisaks: klientidele on tulnud üllatusena, et kui midagi on objektil ehitatud/paigaldatud ebaseaduslikult, siis kindlustusjuhtumi korral ei ole kindlustusseltsidel kohustust hüvitada varale tekkinud kahju, kus ei ole dokumentatsioon ja registrid korras.

Näide elust enesest

Olen kuulnud juhtumist, kus ehitisregistrisse polnud õhksoojuspumpa ja dušši märgitud, mistõttu ostuhuviline ei jõudnud dokumentatsiooni korrastamist ära oodata ja otsis endale teise kodu. Kõnealune vara oli ka miljööväärtuslikus piirkonnas, seega õhksoojuspumba välisosa tuli ära varjestada. Dušiga oli lihtsam, sest selle sai plaanimaterjalile lihtsalt peale joonistada ja registriandmed aktualiseerida. Õhksoojuspumba jaoks oli aga ikkagi vaja projekti. Tulemus: olukord venis ning kogu protsess võttis aega mitu kuud. Lisaks siis muidugi mainitu, et konkreetne ostuhuviline loobus ja soetas teise korteri.

Järeldused

  • Maakleritel/omanikel tasub enne vara müüki üle vaadata registriandmed, kas tegelik olukord ja registrites olevad andmed kattuvad. Kui ei, siis hakata andmete korrastamisega tegelema juba enne müügiga alustamist.
  • Ostjal on võimalik enne panka minemist huvipakkuva vara kohta ehitisregistris olevad andmed ise üle kontrollida. Kui seal on puudujäägid, saab ostuhuviline juhtida omaniku tähelepanu probleemi(de)le. Oluline ongi seda teha just enne pangaga lepingute sõlmimist, et vältida peavalu ja kulusid seadustamisega, mis võivad siis juba ostja mureks saada.

---

Otsid professionaalset maaklerit, kes teab vastavaid seadusepunkte ja muid olulisi nüansse? Tutvu meie maakleritega SIIN.

Otsi pakkumisi
Vali objekti tüüp
Kõik objekti tüübid
Korter
Maja
Majaosa
Suvila
Äripind
Maa