Oma aja peremees ja raha aina voolab? Üks päev maakleri elus

On üks sombune, ehtsügislik novembrikuu päev. Täpsemalt öeldes teisipäev, 3. november. Tihtipeale tulevad meile vestlusele uued maaklerid, kel tegelikult ei ole maakleri tööst nii detailset aimu kui võiks. Veel sagedamini kohtame seda kinnisvaravaldkonnas mitte tegutsevate sõprade-tuttavate hulgas. Siit ka mõte tuua teieni Kaanon Kinnisvara Tartu esinduse maakleri Annemai Tuvikese nii täpne päeva kirjeldus kui võimalik. Jah, klassikalist päeva maakleriametis teadupärast ei ole – maaklerina on iga päev erinev –, aga väikese stiilinäite siit siiski saame.

7.45: Arvatakse ja öeldakse, et maaklerina olen justkui oma aja peremees, aga argipäev hakkab ikka nagu enamikel ehk äratuskellaga … :( Ärkamisrutiin ja kerge hommikusöök.

8.36: Saatsin enda vahendatava korteri müüjale meili, mis puudutas potentsiaalse ostja seisukohta. Probleem peitub selles, et neljapäeval peaks (õigemini pidi) olema notari- ehk ostu-müügitehing. Tekkinud on aga väikesed tagasilöögid, mistõttu ei ole tehingu toimumine enam kindel.

8.39 ja 8.41: Kiire hommikune tööpost, paari e-kirja saatmine (pangale ja notarile seoses eespool kirjeldatud tagasilöökidega ehk notariaja tühistamine).

8.45: Kõne huviliselt, soovib tulla Aleksandri tänava üürikorterit vaatama. Kuna huvi selle üürikorteri vastu on suur ja kalender tänaseks näitamisi täis, siis lubasin talle homme tagasi helistada ja anda teada, kas korter on veel saadaval.

8.52: Kõne notarilt seoses minu poolt saadetud palvega notariaeg tühistada.

8.55: Kõne Kvatrole (korteriomaniku partner korterelamu igapäevase majandamise korraldamisel). Kuna omanik elab Tallinnas, siis olen ühe varem välja üüritud korteri kontaktisik. Leppisin kokku kohtumise (kütte tagasivoolu kraan tilkus ja sellest tulenevalt tekkisid korterisse veekahjud).

9.05: Nii, tööpäev on kodus küll üksjagu aega juba kestnud, aga nüüd on aeg kontori poole liikuda. Minu suur eelis on see, et elan kontorist kõigest paarisaja meetri kaugusel.

9.21: Ei jõudnud mantlitki seljast võtta, kui juba telefon helises ... Vestlus Supilinna kodu müüjaga. Kuna tegu oli pikema kõnega, siis suundusin meie kontoris asuvasse kõneboksi.

9.43: Kinnitasin kliendiga telefonitsi tänase korteri vaatamise. Eesmärk meelde tuletada ja üle küsida, sest on juhtumeid küll, kus jäetakse lihtsalt tulemata ja eelnevalt ei teavitata ...

10.05: Kalendri täitmine, päevaplaani modifikatsioonid meie Scoro kalendris. 

10.13: Õhtuse korteri üleandmis-vastuvõtmisakti ülevaatus ja välja printimine. 

10.18: Kõne ühele ostuhuvilisele seoses huvipakkuva kinnistu võimalike piirangutega. Vaatasin üle piirangute kaardi, et olla kindel, et kinnistul ei ole piiranguid, mis võiksid piirata ehitustegevust. 

10.21: Kõne sisse. Kvatro esindajaga kohtumise aja üle kinnitamine. 

10.23: Töö registrite ja Tallinna linnavalitsuse avalike allikatega seoses eelmisel nädalal saadetud päringuga. 

10.33: Kommunikatsioon ülal kirjeldatud (kl 8.36) problemaatilise tehingu ostjaga, meili saatmine. Eesmärk leida ostjaga kompromiss, millistel tingimustel on ta valmis ikkagi tehingusse minema. 

10.38: Kõne ühele äripinna rentnikule, et saada temalt kõrvalruumi võti seoses viimase väljaüürimisega. 

10.45: Kõne sisse. Huvilisega Aleksandri tn korteri (ülipopp objekt ikka!) vaatamise aja ülekinnitamine. 

10.48: Kõne välja. Helistasin minu poolt vahendatava kinnistu müüjale. Problemaatiline juhtum, sest tema kinnistul on ebaseaduslikult ladustatud jäätmed, mis raskendavad kinnistu müügiprotsessi. Kõne eesmärk teada saada, kas omanik sai seoses olukorraga linnavalitsusele avalduse esitatud. 

10.55: Füüsiliste materjalide koostamine üürihuvilistele. Meie poolt ettevalmistatud materjalid hõlmavad endas näiteks vara põhjalikku tutvustavat kirjeldust, pildimaterjali ja kõrvalkulude arveid. 

Töö käib! 

11.20: Kõne välja. Järjekordse Aleksandri tn korteri huvilisega vaatamise aja ülekinnitamine. 

11.30: Alustasin meie Riia 24 asuvast kontorist liikumist Aleksandri tänava üürikorteri suunas – aeg näitama hakata! Google Mapsi järgi ca 1,3 kilomeetrine mõnus jalutuskäik. 

11.50 kuni ca 12.15: Aleksandri tänava korteri näitamine huvilisele.

On vast paslik kirjeldada natuke minu näitamistava. Esmalt peab ütlema, et kõik sõltub mõistagi kliendist – oleneb, palju küsitakse. Kes suhtleb vähem, sellelt tuleb ise rohkem „välja tirida”. Minu jutt on aga suuresti sõltuv just sellest, kas ja mida klient räägib. Pigem arvan end olevat selline, et lasen esmalt kliendil rahulikult vaadata-tutvuda. Seejärel räägin ise korteri kohta juurde. Pärast seda vaatan jooksvalt, kui palju klient uurib-küsib ning kui palju pean mina huviliste endi kohta küsima.

Igal juhul oli tegu väga põhjaliku huvilisega, kes vaatas kõikvõimalikud detailid väga pedantselt üle. Aga just nii peabki! Huviline läks koju juurdlema, lubas homme vastuse anda. 

12.19: Tagasiteel sissetulev kõne korteri müüjalt (sama vara, mis kl 8.36 puhul). Sisu: kl 11.55 sain potentsiaalselt ostjalt vastukirja minupoolsele kompromissküsimusele (see oli kiri, kus küsisin ostjalt, milline on temapoolne soov, et oleks võimalik minna tehinguga edasi ehk mida näeb tema lahendusena), mille edastasin koheselt müüjale ja nüüd telefonitsi seda arutasimegi, püüdsime leida lahendust. Ehk et kommunikatsioonialane pingpong ostja ja müüja vahelise kompromisslahenduse leidmiseks jätkub. Põnev, aga natuke keeruline olukord. 

13.00 kuni 14.00: Lõuna. Tavaliselt käin lõunal kodus – töökohale lähedal elamise rõõmud. :) 

14.30 kuni ca 14.55: Aleksandri tänava korteri näitamine huvilisele. Nii, teine sama korteri näitamine täna. Toitlustusasutuse esindaja otsib oma kokkadele korterit, soovivad üürida pikaks ajaks. Pigem pinnapealne korteri vaatamine-uurimine. Uuris võimaliku seinte värvimise ja mööblivahetuse kohta, valgustasin huvilist sel teemal. Vaatavad mingeid kortereid veel, mõtlevad ja annavad teada. 

15.00 kuni ca 15.40: Pärast Aleksandri tn näitamist tormasin ruttu autoga (mõistagi mitte kiirust ületades :)) Võru tänaval asuvat äripinda näitama. Huvilised tahavad rajada sinna toitlustusettevõtte, aga neil on päris palju soove, mida nad äripinna osas muuta tahavad, mis nõuavad üsna suuri kulutusi. Nüüd on aeg läbirääkimisteks tuleb välja selgitada, kas ja milliseid kulusid oleks valmis katma üürileandja ning milliseid rentnik. Muu hulgas oleks antud tehingu sõlmimise eelselt vaja, et äripind oleks vastavuses toitlustusteenuse osutamise nõuetega. 

15.45 kuni 16.15: Kontoris. Väike sättimine, olmetegevused, puhkehetkeke. 

16.20: Palju soovitatud 10 000 sammu saab täna ikka väga kergelt täis, sest asusin taas jala teele Ujula tn korterit üle andma (kontorist ca 2,5 km). 

16.45 kuni ca 17.10: Ujula tn korteri üleandmine (üleandmis-vastuvõtmisakti allkirjastamine, fikseerisime vee- ja elektrinäidud jms). Läks igati sujuvalt ja ilma probleemideta. 

16.50: Kõne sisse. Huviline soovis lisainfot Staadioni tänava korteri kohta. Olin parasjagu objektil, mistõttu lubasin talle hiljem tagasi helistada. 

17.20: Teel Ujula tänavalt Aleksandri tänavale helistasin Staadioni tn huvilisele tagasi. Soovib korterit osta investeerimise eesmärgil, esitas mõned küsimused (näiteks, mis hinnaga on praegu korter välja üüritud). Lubas mõelda ja tagasi helistada, kui on huvi vaatama tulla. 

17.30 kuni ca 18.05: Järjekordne Aleksandri tänava korteri näitamine. Avatud inimesed, näitasid üles huvi. Profiililt igati tugevad kandidaadid. 

18.30: Jõudsin koju, tööpäev läbi. Päeva lõpuks on mu saldo 19 815 sammu, mis tähendab, et soovituslik 10 000 sai ületatud pea kahekordselt. :) 

Kõik päevad ei ole nii kiired ja kalender paksult asju täis, aga aeg-ajalt tuleb selliseid päevi siiski ette. Hommikul ärgates ma igal juhul ei teadnud, et see päev nii tihedaks kujuneb, teada olid vaid näitamised. Kõik muu tuli juurde päeva jooksul. Siit veelkord tõsiasi, et maakleritöös ei ole võimalik päeva täielikult ja väga täpselt ette planeerida. Sagedased on päevad, kus hommikul on teada, et tulemas on väga rahulik päev, aga tegelikkuses oled päev otsa nagu orav rattas. Aga just see teebki maakleritöö põnevaks!

----

Kõnetas? Tundub põnev ja mõtled vaikselt, et võiks ehk isegi maaklerina kätt proovida? Kui jah, siis kandideeri meie Tartu või Tallinna esinduse maakleriks ->  kaanon.ee/karjaar

Otsi pakkumisi
Vali objekti tüüp
Kõik objekti tüübid
Korter
Maja
Majaosa
Suvila
Äripind
Maa